تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک

همانطور که میدانید این روزها ارزش و اعتبار مدرک آیلتس بسیار بالا رفته است بطوریکه یکی از مهمترین شروط برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان از جمله کانادا و بریتانیا داشتن مدرک آیلتس میباشد. آزمون آیلتس در دو نوع آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک برگزار میشود و یکی از مهم ترین اطلاعاتی که افراد برای مهاجرت از طریق کار یا تحصیل باید داشته باشند این موضوع است که کدام نوع آزمون برایشان مناسب است. ساختار آزمون آیلتس جنرال با آکادمیک تفاوت هایی دارند که باهم به طور مختصر بررسی میکنیم.

هرکدام از این دو نوع آزمون اهداف مخصوص به خود را دنبال میکنند و کاربرد های متفاوتی نیز دارند.

روش های آمادگی هرکدام متفاوت است و داوطلبان بسته به نوع آزمون انتخابی در یکی از کلاس ها و دوره های آزمون آیلتس جنرال یا آکادمیک شرکت میکنید. از نظر اعتبار مدرک و مدت زمان اعتبار تفاوتی باهم ندارند.

تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک در ساختار بندی و نوع سوالات و اهداف داوطلبان میباشد همانطور که میدانید در آزمون آیلتس چه از نوع جنرال یا از نوع آکادمیک چهار مهارت سنجیده میشود که شامل Listenig مهارت شنیداری، Speaking مهارت مکالمه ، Writing مهارت نوشتاری و Reading مهارت خواندن میباشد. در قسمت مهارت های شنیداری و مکالمه هر دو نوع آیلتس جنرال و آکادمیک مشابه است و تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک در بخش های Writing و Reading میباشد.

آیلتس آکادمیک IELTS Academic

این نوع آیلتس برای داوطلبانی میباشد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر در برخی از کشورهای انگلیسی زبان از جمله کانادا را دارند. در واقع کسانیکه قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارند به سراغ آزمون آیلتس آکادمیک میروند. همانطور که قبلا اشاره شد آزمون آکادمیک در قسمت های نوشتاری و خواندن با آزمون آیلتس جنرال متفارت است.

متن های ریدینگ و رایتینگ در آزمون آیلتس آکادمیک موضوعات محدود تری را شامل میشود و در حوزه های علمی و دانشگاهی به صورت اختصاصی میباشند.

در قسمت Reading آزمون آکادمیک سه متن بلند (تحلیلی ،توصیفی و علمی ) از کتاب ها و مجلات داده خواهد شد که عموما تخصصیی نیستند اما مناسب داوطلبان ورود به دانشگاه میباشند.

وزن سوالات و بارم بندی در آزمون آیلتس آکادمیک با جنرال متفاوت میباشد به طور مثال در آکادمیک 15 سوال نمره 5 را خواهد داشت.

برای پاسخ دادن به 40 سوال در این بخش 30 دقیقه به داوطلبان فرصت داده خواهد شد دقت داشته باشید که ترتیب سوالات همان ترتیبی است که مطالب در متن آورده شده است

در قسمت Writing آکادمیک دو بخش وجود دارد:

  • در بخش اول آکادمیک داوطلب باید یک شکل یا یک نمودار را تجزیه و تحلیل بکند.
  • در بخش دوم سوالاتی داده میشود که داوطلب باید نظر موافق یا مخالف خود را بیان کند.

برای این بخش از امتحان داوطلبان یک ساعت زمان خواهند داشت که بهتر است حدود بیست دقیقه را به قسمت اول اختصاص دهند و باقی زمان خودرا صرف نوشتن موضوع دوم کنند.

در بخش اول داوطلب باید حداقل 150 کلمه بنویسد در بخش دوم حداقل 250 کلمه باید استفاده شود . به نوشته هایی که کمتر از این تعداد کلمات باشند نمره کامل تعلق نمیگیرد.

آیلتس جنرال IELTS General

آیلتس جنرال یا عمومی برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا یا کانادا و یا تحصیل در مقاطع پایین تر و کالج را دارند ، مناسب است.

در قسمت Reading آزمون جنرال سه بخش وجود دارد:

  • در بخش اول ریدینگ جنرال 2 یا 3 متن کوتاه قرار دارد.
  • در بخش دوم دو متن کوتاه درمورد کار قرار دارد.
  • در بخش سوم یک متن بلند در ارتباط با موضوعات اجتماعی قرار دارد که عموما از روزنامه ها یا رادیو و یا اینترنت گرفته شده است.

بارم بندی و وزن سوالات با آیلتس آکادمیک متفاوت میباشد به طور مثال 15 سوال نمره 4 را دارد.

در قسمت Writing آزمون جنرال دو بخش وجود دارد:

  • در بخش اول داوطلب میبایست نامه ای به مخاطبی فرضی بنویسد و در نامه اش مشکلی یا مسئله ای را بیان کند
  • در موضوع دوم در قالب یک سوال از داوطلب خواسته میشود تا عقیده موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کند

برای این بخش از امتحان داوطلبان یک ساعت زمان خواهند داشت که بهتر است حدود بیست دقیقه را به قسمت اول اختصاص دهند و باقی زمان خودرا صرف نوشتن موضوع دوم کنند.

در بخش اول داوطلب باید حداقل 150 کلمه بنویسد در بخش دوم حداقل 250 کلمه باید استفاده شود .

به نوشته هایی که کمتر از این تعداد کلمات باشند نمره کامل تعلق نمیگیرد.

Speaking

در این قسمت در هردو آزمون مصاحبه ای به طول 11 تا 14 دقیقه انجام میشود. در این قسمت نیز سه بخش وجود دارد.

داوطلب در طول مصاحبه به سوالاتی که از جانب مصاحبه گر پرسیده میشود، پاسخ میدهد. مصحبه از ابتدا تا انتها ضبظ خواهد شد.

  • در بخش اول مصاحبه از داوطلب سوالاتی شخصی در زمینه شغل، خانواده و یا محل زندگی پرسیده میشود.
  • در بخش دوم مصاحبه موضوعی به داوطلب داده میشود و وی باید در مورد آن موضوع صحبت کند و نظر بدهد و مدت زمان آن دو دقیقه میباشد.
  • بخش سوم یک بخش سازماندهی شده است که موضع آن به نوعی به موضوع بخش دوم مزتبط است و مدت زمان آن چهار تا پنج دقیقه میباشد.

نمره این بخش به میزان تسلط داوطلب در مکالمه و روان صحبت کردن و استفاده درست از گرامر صحیح بستگی دارد.

Listening

بخش Listening به طور جداگانه در هر دو آزمون به 4 Section تقسیم میشود که در هر یک از Section ها حدودا ده سوال وجود دارد و زمان کل برای این مهارت 30 دقیقه میباشد.

زمانی که مکالمه شروع به پخش میشود داوطلب هیچ زمانی برای خواندن سوالات ندارد.قبل از شروع هر Section توضیحاتی در مورد آن بخش داده میشود که اگر از قبل با آن آشنای داشته باشند،فرصتی برای خواندن سوالات خواهند داشت.

برای اینکار بهتر است کلمات کلیدی هر بخش را برای خود مشخص کنند.

داوطلبان باید توجه داشته باشد که زمان کافی برای نوشتن جواب کامل سوالات در حین پخش مکالمه ندارند پس بهتر است یا به صورت خلاصه بنویسند یا اگر فارسی برایشان راحت تر است،جواب ها را در حین پخش به زبان فارسی بنویسند.

نمره دهی آزمون های آیلتس جنرال و آکادمیک

سیستم نمره دهی در هر دونوع آزمون از بین 1 تا 9 میباشد. در کارنامه داوطلبان نمره هر کدام از مهارت ها به صورت جداکانه درج خواهد شد و در پایان نمره کلی میانگین نمرها چهار مهارت داوطلب در آزمون میباشد.

در آزمون آکادمیک داوطلبان میبایست در هرکدام از مهارت ها حداقل نمره 7 را کسب کنند و نمره مورد نیاز در آیلتس جنرال برای داوطلبان در هر مهارت نمره 6 میباشد.

بخش هایReading ،Listening و Writing در یک روز و پشت سر هم برگزار میشود اما Speaking در روز دیگری که از قبل مشخص میشود، برگزار خواهد شد.

افزایش مهارت 4 گانه برای شرکت در آیلتس از طریق آموزش آنلاین آیلتس در موسسه ی ایرانلتس به صورت آیلتس تضمینی در دسترس می باشد همچنین شما عزیزان میتوانید جهت سنجش میزان مهارت های خود در های این موسسه شرکت کنید که هم نوع جنرال و هم نوع آکادمیک آن در دسترس می باشد و شما می توانید تمامی مراحل را به صورت آنلاین انجام دهید.


آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
ریدینگ آیلتس ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۰۳:۰۶:۴۰

برچسب ها