رایتینگ آیلتس

سنجش مهارت رایتینگ آیلتس از جمله بخش‌هایی است که به لحاظ موضوعی در دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال متفاوت است.در هر دوی این فرمت ها دو رایتینگ خواهید داشت. آیلتس اولی را Task 1 و دومی را Task 2 می نامد.برای آمادگی آزمون آیلتس به خصوص بخش رایتینگ آیلتس آن باید ابتدا مهارت های خود را بالا ببرید و سپس روی سوالات تمرین کنید.نوشتن ۱۰ و یا ۵۰ نمونه رایتینگ قطعا برای دریافت نمره قابل قبول کافی نیست و باید هزاران نمونه را نوشته و از همه آن ها نکاتی بیاموزید و نگارش خود را بهتر و بهتر کنید.بنابر این اگر نمره رایتینگ آیلتس عموم افراد کم است معنایش این است که آن طور که باید شاید روی این مهارت زمان گذاشته نشده.

چرا در رایتینگ آیلتس نمره خوبی نمی گیریم؟

شاید به کرات اتفاق افتاده باشد که با خود بگویید شخصی که اسپیکینگ ۹ گرفته رایتینگش ۶ شده است پس رایتینگ یا سخت است یا نمره نمی دهند.افرادی بودند که ریدینگ و یا لیسنینگ آیلتس را ۸ یا ۹ گرفته اند رایتینگ آیلتس را ۶ شده اند.نکته بسیار مهم: زبان مادری ما فارسی است، آیا همه ما فارسی خوب می نویسیم؟ خیر.پس چه طور انتظار دارید در زبان انگلیسی که آن هم دست و پا شکسته طی سالیان یاد گرفته اید بدون تمرین یا با تمرین کم بتوانید خوب بنویسید؟

رایتینگ آیلتس آکادمیک

در سنجش مهارت رایتینگ آیلتس آکادمیک،دو تسک (task) رایتینگ به آزمون‌دهندگان داده می‌شود که باید در مدت ۶۰ دقیقه انجام شود.موضوعات انتخاب شده از موضوعات عمومی است که معمولا دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی با آن‌ها برخورد می‌کنند.همان‌طور که گفته شد کل زمان در نظر گرفته شده برای بخش رایتینگ آکادمیک ۶۰ دقیقه است که مدیریت آن به عهده‌ی خود آزمون‌دهندگان است.

تسک اول رایتینگ آیلتس

در تسک اول، تصویر، نمودار، جدول و یا یک چارت ارائه شده و از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا گزارشی در رابطه با آن بنویسند.گزارشی که در آن مهم‌ترین نکات، اعداد و ارقام باید توصیف و توضیح داده شود.در واقع، آزمون‌دهندگان باید اطلاعات داده شده در یک نمودار، جدول، چارت یا دایاگرام را توصیف کرده و توضیح دهند.هم‌چنین، ممکن است از آزمون‌دهندگان خواسته شود تا مراحل یک فرایند را توصیف کنند و یا این که چگونگی کارکرد یک سیستم را تشریح کنند.رایتینگ اول باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته و در حدود ۲۰ دقیقه زمان نوشته شود.وقتی اشاره به حداقل تعداد کلمات می‌شود بدین معنی است که نوشتن ۱۵۰ کلمه برای تسک اول الزامی است .در صورت کمتر نوشتن، نمره‌ی کامل این تسک دریافت نخواهد شد.بیشتر از ۱۵۰ کلمه نوشتن ایرادی ندارد ولی باید در نظر گرفت که بیش‌تر از این تعداد کلمه نوشتن، زمان بیش‌تری صرف می‌کند .در واقع، از زمان نوشتن تسک دوم که وزن دو برابری در نمره‌ی کل رایتینگ آیلتس دارد، کسر می‌شود.

منابع اطلاعاتی یا همان نمودار های رایتینگ آیلتس Task1 آکادمیک را می توان به ۶ دسته کلی تقسیم کرد:
  • نمودار خطی Line Graph
  • نمودار دایره ای Pie Chart
  • نمودار میله ای Bar Chart
  • جدول Table
  • فرایند Process
  • مقایسه Comparison

تسک دوم رایتینگ آیلتس

برای تسک دوم رایتینگ آیلتس، آزمون‌دهندگان باید یک مقاله یا essay بنویسند؛بدین‌ صورت که یک تاپیک که معمولا در قالب نقطه‌نظر،استدلال و یا مشکل خاصی مطرح می‌شود،داده شده و از آزمون‌دهندگان خواسته می‌شود تا آن را بحث و مورد بررسی قرار دهند.لازم است آزمون‌دهندگان به دقت صورت سؤال را خوانده و دقیقا پاسخ مرتبط با سؤال مطرح شده را بنویسند.هم‌چنین، از کپی کردن بخشی از صورت سؤال در پاسخ باید اجتناب شود.در صورتی که لازم است از بخشی از صورت سؤال در پاسخ استفاده شود باید عبارت یا جمله‌ی مورد نظر با کلمات و ساختار دیگری بازنویسی و سپس استفاده شود.برای تسک دوم، آزمون‌دهندگان باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مدت زمان ۴۰ دقیقه بنویسند.همان‌طور که برای تسک دوم باید تقریبا دو برابر تعداد کلمات را نسبت به تسک اول نوشت،در نمره دهی نیز، رایتینگ دوم سهم و وزن دو برابری در نمره‌ی کل دارد.توصیه می‌شود تا آزمون‌دهندگان در آزمون آیلتس و حتی آزمون ماک از ۶۰ دقیقه زمان کل،۲۰ دقیقه را به نوشتن پاسخ تسک اول و ۴۰ دقیقه را به تسک دوم اختصاص دهند.

رایتینگ آیلتس Task 2 آکادمیک یک انشاء است. شما باید در مورد یک موضوع داده شده نظر بدهید یا دو طرف یک موضوع را تحلیل کنید و دلایل موافق ها و مخالف ها را بررسی کنید.البته محدودیت این رایتینگ ۲۵۰ کلمه است و نوشته شما باید بیشتر از ۲۵۰ کلمه باشد.در رایتینگ Task 2 هم تعداد محدودی از انواع سوال ها وجود دارد که باید حتما قبل از شرکت در آزمون IELTS با آنها آشنا باشید.البته سوال های Task 2 را می توان به روش های مختلفی طبقه بندی کرد.

سوال های Task 2 رایتینگ آیلتس آکادمیک را در یکی از سه دسته زیر طبقه بندی می کنم:

  • سوال های Argument
  • سوال های Discussion
  • سوال های Double-question

رایتینگ آیلتس جنرال

آیلتس آکادمیک و جنرال تنها در تسک یک با یکدیگر تفاوت دارند.در آیلتس جنرال داوطلب آزمون درباره شرایطی خاص نامه ای باید بنویسد که تمام معیار های آن شبیه همان معیار هایی است که قبلاً ذکر شد.نکته مهم در نگارش نامه آن است که لحن نامه باید مطابق با شرایط موجود در سوال باشد در غیر این صورت نمره داوطلب کاسته خواهد شد.

چند نکته

رایتینگ‌ آیلتس باید در پاسخنامه نوشته شود؛ البته داوطلبان می‌توانند از صفحه‌ی سؤال به عنوان چرک‌نویس و یا نوشتن نوت استفاده کنند.باید این نکته را مورد توجه قرار داد که ممتحن این یادداشت‌ها را در نظر نگرفته و نمره‌ای برای آن در نظر نمی‌گیرد.باز هم تأکید می‌شود، برای تسک اول حداقل ۱۵۰ کلمه و برای تسک دوم حداقل ۲۵۰ کلمه باید نوشته شود .کمتر از این تعداد نوشتن به معنای از دست دادن بخشی از نمره است.نکته‌ی دیگر آن که آزمون‌دهندگان باید از پاسخ‌های غیر مرتبط و نوشتن در مورد موضوع دیگری غیر از صورت سؤال پرهیز کنند چرا که نمره‌ای برای آن دریافت نخواهند کرد.زمان باید طوری مدیریت شود که در پایان چند دقیقه صرف چک کردن رایتینگ‌ آیلتس شود تا در صورت اشکال گرامری و ساختاری ویا غیر مرتبط بودن بخشی از رایتینگ اصلاحات لازم انجام شود.شما می‌توانید از صفحه‌ی سؤال برای نوت برداشتن استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که تنها به هر آن‌چه که در پاسخنامه نوشته‌اید، نمره داده می‌شود.پاسخ هر دو تسک باید به صورت کامل و کاملا مرتبط نوشته شود.اگر در پاسخ به هر یک از دو تسک بی ارتباط با موضوع در خواستی نوشته شود،حتی در صورت گرامر و رایتینگ خوب، نمره‌ای دریافت نمی‌شود.لازمه‌ی مرتبط نوشتن نیز خواندن دقیق صورت سؤال و جواب دادن و پرداختن به ابعاد و نکات ذکر شده در صورت سؤال است.

معیارهای تصحیح رایتینگ آیلتس

1. در تسک اول این نکته مهم است که تا چه حد به سؤال و یا مسئه مطرح شده به طور دقیق،مناسب، مرتبط و کامل پاسخ داده شده است.این که تمام ابعاد و نکات لیست شده در صورت سؤال در رایتینگ آورده شده است یا خیر از جمله موارد ارزیابی رایتینگ آیلتس است.در مورد تسک دوم نیز علاوه بر مطالب فوق، این که استدلال ارائه شده در رایتینگ آیلتس تا چه حد از طریق مثال و تجارب شخصی پرورانده و پشتیبانی شده است، نیز از اهمیت برخوردار است.حداقل تعداد کلمات نیز باید رعایت شود که برای تسک اول ۱۵۰ کلمه و برای تسک دوم ۲۵۰ کلمه است .کمتر از این تعداد نوشتن به معنی کسر نمره در این معیار است.

2. انسجام در رایتینگ به صورت کلی و این که تا چه حد پاراگراف‌های رایتینگ سلیس، روان، منسجم و مرتبط به هم نوشته شده است .هم‌چنین، انسجام بین جملات در یک پاراگراف و استفاده از ابزارهایی چون حروف و کلمات ربط، ضمایر و غیره از موارد بسیار مهم از دید ممتحن است.

3.دامنه‌ی لغات مورد استفاده در رایتینگ آیلتس و این که تا چه حد به صورت درست مورد استفاده قرار گرفته‌اند،از دیگر معیارهای ارزیابی رایتینگ است.

4.دقت، درستی و تنوع ساختاری و گرامری نیز معیار دیگری برای نمره‌دهی رایتینگ آیلتس می‌باشد.

ممتحنین برای هر یک از معیارهای ذکر شده نمره‌ای از ۱ تا ۹ به رایتینگ داوطلب داده و سپس میانگین آن را محاسبه می‌کنند.نمره‌ی به دست آمده به عنوان نمره‌ی کل رایتینگ محسوب می‌شود.از آنجا که هر چهار معیار ذکر شده از اهمیت مساوی برخوردار است، توصیه می‌شود داوطلبین بر تقویت همه‌ی آن‌ها توجه و تمرین لازم را داشته باشند.

ایرانلتس شما را در رسیدن به نمره ی آیلتس مد نظر از طریق آموزش آنلاین آیلتس به صورت آیلتس تضمینی یاری دهد . همچین در این موسسه می توانید به تعداد زیادی ماک آنلاین آکادمیک و جنرال دسترسی داشته باشید.


آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
ریدینگ آیلتس ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۰۳:۰۶:۴۰

برچسب ها