آیا میدانید لهجه داوطلبان آزمون آیلتس در بخش Speaking چه تاثیری در نمره دریافتی از داوران دارد؟ در این متن می خواهیم به اهمیت لهجه و تلفظ در آزمون آیلتس بپردازیم.

از آنجا که آزمون آیلتس آزمونی هست که توسط شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) و بخش ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان مدیریت می شود،  دلوطلبان گمان میکنند که صحبت کردن با لهجه بریتیش در مصاحبه یا همون بخش گفتاری (speaking) این آزمون بر لهجه آمریکایی مزیت بیشتر و امتیاز بهتری دارد و منجر به کسب نمره بالاتر در بخش speaking آزمون آیلتس می شود که باید قاطعانه بگویم خیر! هیچ تفاوتی بین لهجه بریتیش و امریکن وجود ندارد و اهمیت لهجه و تلقظ  در آزمون آیلتس بدین معنا نیست و آنها بارها اعلام کرده اند که آزمون آیلتس به گونه ای طراحی شده که بین المللی باشد از این رو ترکیبی از لهجه های آمریکایی، کانادایی ،استرالیایی و نیوزلندی میباشد.

در میان عوامل تعیین کننده نمره اسپیکینگ در آزمون آیلتس معمولا زبان آموزان میان تاثیر “تلفظ” و تاثیر “لهجه” دچار اشتباه می‌شوند.پس از مشخص شدن تفاوت لهجه و تلفظ میتوان گفت اهمیت لهجه در آزمون آیلتس وجود ندارد و نکته حائز اهمیت تلفظ صحیح و درست کلمات میباشد.

عامل موثر در نمره آزمون گفتاری آیلتس “تلفظ” صحیح است. فاکتورهایی که در آزمون آیلتس برای نمره دهی به تلفظ در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از:
  1. تلفظ صحیح صداها
  2. بیان درست استرس کلمات
  3. بیان درست استرس جمله
  4. وزن (rhythm) صحیح
  5. زیر و بمی (intonation) صحیح صدا در جملات

حال که با اهمیت لهجه و تلفظ در آزمون آیلتس آشنا شدیم برای بهتر شدن آنها چکار کنیم؟

     

راهکارهای تقویت تلفظ در انگلیسی

  • گوش دادن به پادکست به طور منظم
  • یکی از روشهایی که می توانید لهجه تان را خیلی خوب قوی کنید و زیبایی زبان را به گفتارتان اضافه کنید، گوش دادن به پادکست های انگلیسی می باشد. در حال حاضر که دیگر با وجود اپ استورها و اپلیکیشن های متعدد به سادگی می توانید اپلیکیشن های پادکست رو گوش بدید.
  • راه بعدی بهبود Speaking آزمون آیلتس، شرکت در کلاس های (بحث آزاد) است که می تواند کمک خیلی خوبی برای بهبود تلفظ برای شما باشد چرا که در این کلاس ها مجبور می شوید کلمات را صحیح استفاده کنید.

شاید با خود فکرکنید با توجه به اهمیت لهجه و تلفظ در آزمون آیلتس کدام لهجه محبوبیت بیشتری دارد؟ باید گفت که در بین لهجه های زبان انگلیسی بریتانیایی بیشترین محبوبیت را دارد.

به عنوان نکته آخر میتوان گفت که عامل تقویت تلفظ زیاد شنیدن و تمرین کردن است چنانچه به دنبال کسب نمره بالا در این بخش با تلفظ و لهجه عالی هستید زیاد انگلیسی گوش داده و صحبت کنید امااین نکته مهم را فراموش نکنید که اگر در جلسه آزمون با لهحه بریتیش شروع به کار کردید با همان ادامه دهید.


آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
آموزش ویدیویی زبان ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۴:۵۵
معرفی ایرانلتس ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ ۱۱:۰۳:۰۹
دوره آنلاین آیلتس ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۰۱:۰۱:۳۳
ریدینگ آیلتس ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ ۰۳:۰۶:۴۰

برچسب ها